close
متخصص ارتودنسی
بادرود رسانه
استفاده ار پیشکسوتان فرهنگی و فرهیختگان در شورای مشورتی نماینده مجلس

جناب آقای دکتر صفاری نماینده محترم مردم نطنز و بادرود و قمصر در مجلس شورای اسلامی ؛ احتراما ضمن تبریک انتخاب حضرتعالی  ، لازم دیدم مطالب مشروحه ذيل را به اطلاع برسانم و انشالله با شناختي كه از اين منطقه بكر و تاريخي داريد تصميم مقتضي بعمل خواهيد آورد :

1ـ شهرستان نطنز ، از دو بخش كوهستاني و كويري تشكيل شده است كه در هر دو قسمت پتانسيل و شايستگي هايي وجود دارد كه قابل تامل و توجه هستند که البته اولویت در سرمايه گذاري امر گردشگري را لازم و به صرفه مي سازد .

در بخش كوهستاني روستاهايي وجود دارند كه هم از نظرگاه تاريخي و فرهنگي و مردم شناسي قابل توجه اند و هم به نوعي خود يك موزه محسوب مي شوند.  ابيانه و … از اين نوع روستاها هستند كه مي طلبد از ديدگاههاي مختلف در حوزه هاي مردمشناسي ، جامعه شناسي و … دوباره با ديدتازه تري با عنايت به خرده فرهنگها نگريسته شود .

در قسمت كويري ، مناطقي بكر و دست ناخورده دارد كه تاريخ مجسم ايران كهن را فرا ياد مي آورد سايت تاريخي اريسمان ، آستان مقدس امامزاده آقا علي عباس ع ، مساجد و قلاع تاريخي در مناطق خالد آباد ، ده آباد و … از جمله آنها هستند .و شهر بادرود نيز از جمله مناطقي است كه داراي پتانسيل بسیار بالايي است كه هم تربیت نیروی انسانی قابل و هم در موضوع گويش  كه شايد يكي از مناطقي باشد كه تمام مردم آن بدون كمترين تغييرات زباني و زماني ، با اين گويش سخن مي گويند و هم در موضوع تاریخی و زیارتی  این شهر از سابقه فرهنگي بالايي برخوردار است

 

كه نشانه هايي از آيين مهر يا ميتراييسم در اين منطقه به عينه مشهود است كه مي توان براي پيگيري موضوع به كتاب يادمان كوير، بادرود كه اين حقير به رشته تحرير درآورده مراجعه نمود  و داراي محصولات ارزشمند کشاورزی و باغي است كه تعدادي از این محصولات مثل انار و صيفي ،به داخل كشور و حتی خارج كشور صادر مي شود .«کتاب ناردانه ، انار می تواند مفید واقع شود»

2ـ اين شهرستان با آنها مواريث تاريخي و فرهنگي و ادب عامه ، متاسفانه كمتر مورد كنكاش محققان و مولفان قرار گرفته است جز روستاي تاريخي ابيانه  ( در منطقه كوهستاني )كه مستشرقين و بومي ها مطالبي نوشته اند و آن هم تمام ارزشهاي نهفته در اين روستا در برنمي گيرد و جز چند کتاب تالیفی مثل كتاب يادمان كوير بادرود (در مناطق كويري)كه اين حقير نوشته است و زحمات طاقت فرسا و ارزشمندي كه آقاي  سيد حسين اعظم واقفي متحمل شده اند مطالبي ديگر در باره مناطق قريب 100 گانه شهرستان كمتر نگارش يافته است كه مسئوليت آن جناب را سنگين تر مي سازد  و چون تعدادي اثر هم كه نگارش يافته چون مولفان آن از بومي هاي ساكن در آن منطقه نبوده اند شايد تمام جوانب را تبيين ننموده اند .

به عنوان نمونه روستاها و مناطق شهرستان نطنز در طول تاريخ دوران قطع و وصل به شهرستان را داشته اند كه با وجود انقطاع از اين شهرستان ، از نظرگاه تاريخي و فرهنگي و عاطفي خود را جز فرهنگ اين شهرستان مي شناسند  روستاهاي كلهرود و سه و دهلر و بيدشك از اين نوع روستاها هستند و با وجود اينكه چند سالي است كه از اين شهرستان جدا شده اند و جز ميمه و شاهين شهر قرار گرفته اند ولي بار عاطفي آنها بايد از حوزه فرهنگي نطنز جستجو نمود زيرا تاريخ و سند سجلي آنها و ارتباط عاطفي و فرهنگي ديرينه با اين شهرستان دارند كه لازم است در ديد جامعه شناختي به آنها توجه گردد .

 يا روستاهاي منطقه برزرود كه انتها اليه آن به ابيانه مي رسد مملو از آثار تاريخي است كه متاسفانه در معرض تهديد هستند و به دليل مهاجرت فرستي اين مناطق و جز تابستان كه محل خوش نشينان است بقيه سال ، شايد خالي از جمعيت باشد يا روستاهاي منطقه چيمه رود كه انتها اليه آن روستاي سرسبز فريزهند است  داراي مناطقي است كه بايد سالها براي تحقيق و تفحص به بحث نشست و از خوش آب و هوا ترين منطقه ايران هستند و داراي فرهنگ و گويش و فولكلري هستند كه متاسفانه كمتر به آنها توجه شده است .

يا منطقه بادرود  كه شكل گيري  با سه منطقه  ديگر يعني «كلهرود ، برزرود و چيمه رود» كه با رود تركيب گشته است نشانگر وجود جريان سرسبزي و طراوت و آب و زندگاني در اين مناطق در طي ساليان گذشته است  كه محققين در اين موارد بايد اختصاصات كلي و منطقه اي را بشناسند و قلمزني نمايند . حتی نظریه جدیدی روی ان کار می کنم این است که باد ، در بیان روستاها و شهرهای اطراف با عنوان «بُوی ، بای ، بووی و...، » یاد می شود که نشانگر آبادی و جایگاه بودن و زیستن بوده است

3 ـ منطقه نطنز در حوزه مهاجرت ، دو طيف متناقض را پيموده است و قابل كنكاش است مناطق كوهستاني ، مهاجر فرست بوده است و مناطق كويري مهاجر پذير بوده است و با وجود خشكساليهايي كه اخيرا رخ داده و آب كشاورزي  كم شده است در آينده نزديك اين قضييه ناگوار مهاجرفرستي دامن گير منطقه كويري نيز خواهد شد .

از آنجاييكه مطالب در همه زمينه ها وجود دارد و قصد کلام اضافی را ندارم بسنده می کنم و چند پیشنهاد را ارائه می دهم:

راهكارها و پيشنهادها :

1 ـ اين شهرستان با آن همه پتانسيل ، لايق معرفي بيشتر است كه برگزاري جشنواره ها در اين مسير بسيار كمك خواهد نمود در سال 1385 (9/5/85 – 2655/2/852) موضوع برگزاري دومين همايش گويش شناسي و مردم شناسي در بادرود مطرح نمودیم که متاسفانه دیگر مناطق بر ما سبقت گرفتند و این مهم انجام نشد  يا برگزاري همايش تعزيه درايران كه در شهر نطنز برگزار شد و يا همين جشنواره گردشگري روستايي و عشايري در فريزهند در سال 1385 كه با نقدهايي كه در باره آن وجود داشت و آثار بومي را با آن همه تنوع در محصولات صنايع دستي و باغي و فرهنگي و زراعي و … كمتر غرفه اختصاص يافته بود ولي با وجود اين بسيار ارزشمند بود . جشنواره زعفران طرقرود ، جشنواره انار بادرود ، جشنواره گلابي نطنز و جشنواره قالي و …. از اين نوع مي تواند در معرفی شهرستان کمک نمایند .

يا سازمان اوقاف در زمينه گردشگري مذهبي و سنتي كه بسيار رغبت نشان داده مي شود برنامه ريزي نمايند مثلا در امامزاده آقا علي عباس ع بالاترین فرصت جذب وجود دارد که در اين زمينه کمتر برنامه ریزی می شود .

2- حمايت جدي از پديد آورند گان آثار فرهنگي مرتبط با فرهنگ بومی كه انشالله با برنامه ريزي و خريد آثار فرهنگي از مولفان آن ، زمينه رشد و تعالي فرهنگ عمومي را فراهم آوريد و متاسفانه كمتر در باره ان كار شده است .زیرا اگر فرهنگ عمومی ساخته شد و شیوه زندگی سلامت بخشیده شود هجوم فرهنگ بیگانه بسته می شود.

3- همكاري با اصحاب خبر و صاحبان فكر و انديشه و به عبارتی فرهیختگان علم و حِرف و اندیشه  در حوزه هاي علمي، اطلاع رساني و دانشگاهي كه هراز گاهي با ارتباط با آنها راهكار جديدي را مي توان ارائه نمود اصحاب رسانه د راين زمينه بسيار يار و مدد كار خواهند بود .

4- رونق تولید بر مبنای اقتصاد مقاومتی یعنی بها دادن به تولیدات بومی و محلی که در منطقه بادرود سالانه هزاران تن انار تولید می شود و باغداران عزیز در لابلای دستان دلالان پایمال می شوند و درآمدی عاید باغدار نمی شود بارها گفته ایم یک کارگاه یا کارخانه صنایع تبدیلی مثل اب انار گیری و کمپوت و اب میوه سازی می توان بخش عمده ای از کشاو.رزان را نجات داد یقین دارم که در این موضوع فکر درستی صورت می گیرد.

5- قشر معظم بازنشسته«چه کارمندان اداری و چه بازنشستگان تامین اجتماعی» در این شهرستان رها شده هستند هزینه زندگی بالایی دارند و کمترین جایگاه تفریحی و گردشگری را . لذا می طلبد این قشر بزرگ و آبرومند را دریابید با ایجاد خانه مهر برای انان و ساخت پارک و یا زمینه اعزام آنها به سیر و سفر ، دلهای افسرده انها را شاد نمایید. و از همه مهمتر مطلبی که در شورای آموزش و پرورش  بادرود در حضور شما گفتم دوباره تکرار می کنم از وجود آنان در شورای مشورتی خود استفاده نمایید و با اخذ وامهای مناسب در شیوه زندگی انها تاثیر گذار باشید .

6- از آنجایی که مجلس عصاره ملت است و همه تصمیمات خرد و کلان در این مجلس تصمیم سازی می شود یقینا اگر با افراد صاحبنظر در ارتباط باشید تصمیمات و مصوبات شما مثل صدقه جاریه ای است که برای همیشه پشتیبان شماست پیشنهاد می دهم برای هر بخش از تصمیمات، گروهی افراد مجرب، شما را همراهی کنند و اگر موضوعی در مجلس طرح می شود شما از نظرات انها بهره مند شوید تا هم برای کل کشور و هم برای منطقه مفید قرار گیرد مثلا قرار است در موضوع اموزش و پرورش طرح یا لایحه ای مطرح شود شما با فراخوان افراد صاحب نظر در این بخش ، از نظرات انها استفاده نمایید.

7- آقای دکتر! زمان شما زود سپری می شود و بنده نیز جز خیر عموم و رضای معبود هیچ طمعی ندارم که اظهر من الشمس است ولی بدانید این فرصتها طلایی را مغتنم بشمارید و هر انچه در توان شماست به کار گیرید و به خداوند توکل نمایید که پشتیبان صالحان است. و آخرین توصیه ما این است که منطقه بادرود از پتانسیل نیروی انسانی قوی بهره مند است همانند یک برکه ای است کوچک . ولی شناگری زیاد . لذا اگر امکان دارد این انرژی قوی را با اعزام نیروهای متخصص  به مناطق دیگر ، هدایت فرمایید تا هم منطقه آرام تر باشد و هم از وجود این نیروهای پرانرژی ، در دیگر مناطق استفاده بهینه شود .

 

ارادتمند شما

حسين نقدي بادي

مطبوعاتی و مولف14 / 04 / 1395 نويسنده: رحمت اله کاملي ارسال نظر براي اين مطلب ()


منوي اصلي
آخرين مطالب ارسالي
آرشيو مطالب
پيوند ها
آمار سايت