close
متخصص ارتودنسی
بادرود رسانه
رئیس کمیته روابط خارجی مجلس: حضور گسترده مردم، کودتا در ترکیه را ناکام گذاشت

حضور گسترده مردم، کودتا در ترکیه را ناکام گذاشت
به گزارش بادرود رسانه ؛ مرتضی صفاری نطنزی صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران شهرستان، با اشاره به شکست کودتای ارتش در ترکیه، گفت: عدم مشارکت تمامی بدنه ارتش، نداشتن حامی جدی خارجی و حضور جدی مردم در صحنه و دفاع از دولت حاکم سه عامل اصلی شکست کودتای ارتش در ترکیه بود.
نماینده نطنز، بادرود و قمصر در مجلس شورای اسلامی پیرامون حوادث اخیر در ترکیه اظهار کرد: ارتش در کشور ترکیه یک نهاد ملی است و ارتشی ها خودشان را حافظ نظام لائیک آتاتورک می دانند.
وی افزود: هنگامی که اردوغان و حزب عدالت و توسعه در ترکیه بر راس کار آمد ارتش ترکیه دچار چالش شد و این چالش به خصوص در سال های ۸۷ تا ۸۹ که حزب حاکم با کشف شبکه داخلی مخفی در ارتش که در صدد کودتا و براندازی دولت اردوغان برآمد، مشهود بود.
صفاری نطنزی تصریح کرد: دولت اردوغان بعد از کشف آن شبکه مخفی ارتش، برخورد تندی با مقامات ارشد ارتش داشت و تعدادی را از کار برکنار کرد و تعدادی را نیز به زندان انداخت.
رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بعد از این عمل حزب عدالت و توسعه ارتش این کینه را از حزب عدالت و توسعه بر دل گرفت و پیش بینی می شد که ارتش با قدرت گرفتن مجدد در صدد انتقام از آن عمل سال های فوق اردوغان براید و این یکی از علت اصلی کوتای ارتش در روزهای اخیر بود.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به  این سوال که چرا این زمان برای کودتا انتخاب شد، بیان کرد: بعضی از تک روی های اردوغان در حزب عدالت و توسعه، کنار گذاشتن بعضی از اعضای اصلی این حزب در دولت حاکم، سیاست های خارجی دولت و بعضی از انتقادها در داخل و خارج از این سیاست ها و همچنین چالش امنیتی که تحرکات داعش برای دولت به وجود آورده بود باعث شد تا ارتش فرصت را در این زمان برای کودتا مغتنم بشمارد.
نماینده مردم نطنز، بادرود و قمصر با اشاره به شکست کودتای ارتش در ترکیه، خاطرنشان کرد: مشارکت نداشتن همه بدنه ارتش، حامی جدی خارجی نداشتن این کودتا و حضور جدی مردم در صحنه و دفاع از دولت حاکم سه عامل اصلی شکست کودتای ارتش در ترکیه بود./


28 / 04 / 1395 نويسنده: رحمت اله کاملي ارسال نظر براي اين مطلب ()


منوي اصلي
آخرين مطالب ارسالي
آرشيو مطالب
پيوند ها
آمار سايت